No performance data available yet.
Young, energetic central midfielder with a bright future. Graduate of GDFC youth academy.
| Full Name | BOTEAMA DAMIAN (TONYE) |
| Date of Birth | 18 Mar 2002 |
| Age | 24 |
| Nationality | Nigerian |
| Position | MID |
| Preferred Foot | Right |
| Height | 171.00 cm |
| Weight | 66.00 kg |
| Status | Active |
| Joined GDFC | Sun, 01 Jan 2023 |
| Contract Ends | Thu, 31 Jan 2030 |
| Market Value | ₦25K |