No performance data available yet.
Left-footed centre-back who is comfortable playing out from the back. Brings calmness to the defensive line.
| Full Name | YUSUF LAWAL ADEOLA (Dan Daba) |
| Date of Birth | 05 Nov 1998 |
| Age | 27 |
| Nationality | Nigerian |
| Position | DEF |
| Preferred Foot | Left |
| Height | 180.00 cm |
| Weight | 76.00 kg |
| Status | Active |
| Joined GDFC | Mon, 15 Jul 2019 |
| Contract Ends | Tue, 31 Dec 2030 |
| Market Value | ₦45K |